Bohoslužby:

Aktuality:

23. 07. 2017
Bohoslužby, Sdělení
Zobrazit celý příspěvek »

Historie kostela sv. Norberta

(Článek je převzat z novin Šestka, březen 2004, mírně doplněno a opraveno)
Fotka

V putování po církevních stavbách Prahy 6 se tentokrát zastavíme v kostele svatého Norberta. Nemá tak dávnou historii jako libocký kostel, zato je pro obyvatele Prahy 6 naprosto nepřehlédnutelný. Tyčí se nad Střešovicemi a jako by hlídal, co se pod ním děje.

Kostel byl postaven v letech 1890 až 1891 v dominantní poloze na hřebeni střešovického návrší. Farní budova a kostel byly přesto původně jediné stavby na tomto kopci, obklopené poli a vinicemi.

Stejně výrazně kostel vyčnívá i dnes, ze střešovické zástavby. O stavbu provedenou stavitelem Františkem Rožánkem v novorománském slohu se zasloužil strahovský opat Zikmund Starý. Podobný kostel nechal postavit také v Nebušicích. Oba patří Strahovskému klášteru.

Přestože je kostel poměrně mladý, jeho interiér prošel několika změnami. V roce 1950 byl z důvodu likvidace Strahovského kláštera přemístěn do kostela na Norbertově oltář z kapitulní síně a kazatelna. Tehdejší farář Arnošt Voves odstranil původní novorománský oltář a nahradil strahovským zařízením. To sloužilo až do roku 2003, kdy Strahovský klášter znovu otevíral kapitulní síň a přestěhoval své zařízení na původní místo.

V duchu obnovy druhého vatikánského koncilu se instaloval nový svatostánek. Jeho autorem je kamenář architekt Váňa, který zároveň navrhl sedadla pro kněze a ministranty. Jednoduchý oltář je dílem architekta Božkovce. V presbytáři na místě bývalého hlavního oltáře se nyní tyčí dominantní kříž. Z bílého stropu vyčnívá erb řádu premonstrátů. Na místě bývalé kazatelny stojí pískovcová socha svatého Norberta. Původně zdobila průčelí budovy Norbertina naproti kostelu. Obraz Panny Marie na stěně zdobil i původní dřevěnou kapli stojící na stejném místě před vybudováním kostela.

Hlas kostelních zvonů se rozeznívá pravidelně před bohoslužbami. Aby je nepoškodila elektronika, zvoní se na ně ručně. První zvon byl do věže kostela zamontován před dvěma lety (2002), poté co byl převezen z osamělého kostela v Aldašíně u Kostelce nad Černými lesy (z roku 1617). V opuštěném aldašínském kostele mu hrozilo poškození nebo i ukradení, neboť sám kostel byl několikrát vykraden. V roce 2006 byl do věže instalován druhý zvon Felix, odlitý nově v Pasově.

V roce 2002 proběhla pod vedením Strahovského kláštera i vnější rekonstrukce. Díky osvětlení darovanému městskou částí Prahy 6 je kostel vskutku důstojnou a honosnou dominantou staré čtvrti. Při nedělní bohoslužbě se zde schází asi sto věřících.

Vložit komentář
Jméno: